GIGABYTE AORUS RX 6800 XT MASTER
Graphics Card GIGABYTE AORUS RX 6800 XT MASTER — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE AORUS RX 6800 XT MASTER
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1377
Performance
Synthetic Score
28,230
PassMark
25,014
Efficiency
enthusiast
GIGABYTE AORUS RX 6800 XT MASTER is a powerful solution from AMD based on the RDNA 2.0 architecture, released on 28.10.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 520 mm² die contains approximately 26.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 4608 universal processors. Also available are 72 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 512.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1875 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2310 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XT (215-121000177) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 288 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 72 |
| Compute Units (SM/CU) | 72 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1875 MHz |
| Game Clock | 2065 MHz |
| Boost Clock | 2310 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2304 KB |
| L1 Cache | 9216 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 319 x 70 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 295.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 665.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 42.58 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 330.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 014 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 041 |
| TPU Index Score | 38.59% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.