GIGABYTE AORUS GTX 1080 Ti XTREME Edition
Graphics Card GIGABYTE AORUS GTX 1080 Ti XTREME Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE AORUS GTX 1080 Ti XTREME Edition
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3708
Performance
Synthetic Score
20,223
PassMark
18,590
Efficiency
high
GIGABYTE AORUS GTX 1080 Ti XTREME Edition is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 10.03.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 471 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR5X memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 484.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 1608 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1721 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1608 MHz |
| Boost Clock | 1721 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 293 x 55 x 142 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 151.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 385.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 192.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 12.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 385.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 23.58% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.