GIGABYTE AORUS GTX 1080 Rev. 2.0 11Gbps
Graphics Card GIGABYTE AORUS GTX 1080 Rev. 2.0 11Gbps — Specifications, Tests & Benchmarks
GIGABYTE AORUS GTX 1080 Rev. 2.0 11Gbps
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
20.04.2017
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4053
Performance
Synthetic Score
18,931
Efficiency
high
The GIGABYTE AORUS GTX 1080 Rev. 2.0 11Gbps graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 20.04.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 314 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 2560 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5X video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 352.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1709 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1847 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 180 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 20.04.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-410-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1709 MHz |
| Boost Clock | 1847 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 352.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 287 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 118.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 295.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 147.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 295.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 17.30% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.