Galaxy GTX 660 Ti GC 3 GB
Graphics Card Galaxy GTX 660 Ti GC 3 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GTX 660 Ti GC 3 GB
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
16.08.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #9071
Performance
Synthetic Score
5,632
PassMark
4,415
Efficiency
mid
Galaxy GTX 660 Ti GC 3 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 16.08.2012. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 3.5 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1344 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 144.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1006 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1084 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 16.08.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-300-KD-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1006 MHz |
| Boost Clock | 1084 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30.35 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 121.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.91 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 121.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 415 |
| PassMark (G2D Mark) | 475 |
| TPU Index Score | 6.08% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.