Galaxy GTX 570 MDT X4
Graphics Card Galaxy GTX 570 MDT X4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GTX 570 MDT X4
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
07.12.2010
•
1.25 GB
•
GDDR5
•
320 bit
•
219W
🏆 Top #10116
Performance
Synthetic Score
3,931
PassMark
3,931
Efficiency
entry
Galaxy GTX 570 MDT X4 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi 2.0 architecture, released on 07.12.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. The core configuration includes 480 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 320 bit-bit bus, bandwidth reaches 152.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 732 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 219 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 07.12.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-275-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 480 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 60 |
| Render Output Units (ROP) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 732 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 950 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.25 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 152.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 640 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 219 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1261 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 192 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 931 |
| PassMark (G2D Mark) | 477 |
| TPU Index Score | 4.70% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.