Galaxy GTX 560 MDT X4
Graphics Card Galaxy GTX 560 MDT X4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GTX 560 MDT X4
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
17.05.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #11157
Performance
Synthetic Score
2,385
PassMark
2,780
Efficiency
entry
The Galaxy GTX 560 MDT X4 (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 17.05.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. For graphics processing, 336 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 810 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 17.05.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-325-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1040 SKU 51, P1041 SKU 50, P1046 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 46.48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 88.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 90.72 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 780 |
| PassMark (G2D Mark) | 432 |
| TPU Index Score | 3.36% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.