Galaxy GT 740 OC
Graphics Card Galaxy GT 740 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GT 740 OC
Nvidia GeForce 700
•
GK107
•
29.05.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
64W
🏆 Top #11828
Performance
Synthetic Score
1,403
PassMark
1,426
Efficiency
low
The Galaxy GT 740 OC (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 29.05.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.3 billion transistorsistors transistors on a 118 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 80.19 GB/s. In standard mode, the core operates at 993 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 64 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK107-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 64 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 8, P2011 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.464 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 33.86 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 812.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 33.86 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 426 |
| PassMark (G2D Mark) | 351 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.