Galaxy GT 210 MDT X4
Graphics Card Galaxy GT 210 MDT X4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Galaxy GT 210 MDT X4
Nvidia GeForce 200
•
GT216
•
04.09.2009
•
1 GB
•
DDR2
•
64 bit
•
31W
🏆 Top #13836
Performance
Synthetic Score
139
PassMark
139
Efficiency
low
The Galaxy GT 210 MDT X4 (Tesla 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 04.09.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 100 mm² die contains approximately 0.5 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 16 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR2 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 475 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 31 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 04.09.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT216 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 486,000.0 million |
| Die Size | 100 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 31 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P626 SKU 0, P682 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 44.86 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 30 |
| TPU Index Score | 0.20% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.