GALAX RTX 5080 HOF Gaming
Graphics Card GALAX RTX 5080 HOF Gaming — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5080 HOF Gaming
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #33
Performance
Synthetic Score
42,679
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
GALAX RTX 5080 HOF Gaming is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 30.01.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 45.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 378 mm². For graphics processing, 10752 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 84 RT Cores and 336 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 960.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2760 MHz. The nominal thermal design power is 360 W. For stable system operation, a PSU of 750 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2760 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 341 x 67 x 145 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 309.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 927.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 59.35 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 59.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 927.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 69.50% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.