GALAX RTX 5070 Ti Metal Master Black Gold Edition
Graphics Card GALAX RTX 5070 Ti Metal Master Black Gold Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5070 Ti Metal Master Black Gold Edition
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
20.02.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #2555
Performance
Synthetic Score
24,355
PassMark
32,473
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 5070 Ti Metal Master Black Gold Edition graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 20.02.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 45.6 billion transistorsistors transistors on a 378 mm² die. The core configuration includes 8960 shader units, 70 RT Cores for ray tracing, and 280 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 896.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2295 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2452 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 20.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2452 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 896.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 50 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 235.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 686.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 43.94 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 43.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 686.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 32 473 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 333 |
| TPU Index Score | 57.46% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.