GALAX RTX 5070 Star NOX OC
Graphics Card GALAX RTX 5070 Star NOX OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5070 Star NOX OC
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1149
Performance
Synthetic Score
29,646
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 5070 Star NOX OC graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 04.03.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 31.1 billion transistorsistors transistors on a 263 mm² die. For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 192 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 672.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2325 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2587 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2587 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 332 x 56 x 139 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 207 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 496.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.79 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 31.79 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 496.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 45.95% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.