GALAX RTX 5070 Metal Master Black Gold Edition
Graphics Card GALAX RTX 5070 Metal Master Black Gold Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5070 Metal Master Black Gold Edition
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #3021
Performance
Synthetic Score
21,590
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 5070 Metal Master Black Gold Edition graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 04.03.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 31.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 263 mm². The core configuration includes 6144 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 192 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR7 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 672.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2325 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2512 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2512 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 317 x 50 x 139 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 201 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 482.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 30.87 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 30.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 482.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 44.62% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.