GALAX RTX 5060 Ti Magic Blade OC
Graphics Card GALAX RTX 5060 Ti Magic Blade OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5060 Ti Magic Blade OC
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
16.04.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
180W
🏆 Top #2063
Performance
Synthetic Score
25,312
PassMark
22,482
Efficiency
high
The GALAX RTX 5060 Ti Magic Blade OC (Blackwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 16.04.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 181 mm² die contains approximately 21.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 4608 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 36 RT Cores and 144 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2407 MHz with dynamic acceleration capability up to 2602 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 180 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 16.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 144 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 144 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 36 |
| Compute Units (SM/CU) | 36 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2407 MHz |
| Boost Clock | 2602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4608 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 40 x 125 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 124.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 374.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 23.98 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 374.7 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 482 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 212 |
| TPU Index Score | 35.08% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.