GALAX RTX 5060 1-Click OC
Graphics Card GALAX RTX 5060 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 5060 1-Click OC
Nvidia GeForce 50
•
GB206
•
19.05.2025
•
8 GB
•
GDDR7
•
128 bit
•
145W
🏆 Top #3224
Performance
Synthetic Score
20,928
PassMark
20,803
Efficiency
high
The GALAX RTX 5060 1-Click OC graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 19.05.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 21.9 billion transistorsistors transistors on a 181 mm² die. For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 30 RT Cores and 120 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2280 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2512 MHz. The nominal thermal design power is 145 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB206 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 21,900,000.0 million |
| Die Size | 181 mm² |
| Transistor Density | 121,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 120 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2280 MHz |
| Boost Clock | 2512 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3840 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 40 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 145 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 120.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 301.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.29 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.29 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 301.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 803 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 166 |
| TPU Index Score | 30.24% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.