GALAX RTX 4090 HOF OC LAB
Graphics Card GALAX RTX 4090 HOF OC LAB — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 4090 HOF OC LAB
Nvidia GeForce 40
•
AD102
•
20.09.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
550W
🏆 Top #223
Performance
Synthetic Score
39,224
PassMark
38,090
Efficiency
enthusiast
GALAX RTX 4090 HOF OC LAB is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 20.09.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 76.3 billion transistorsistors transistors on a 609 mm² die. The model's computational arsenal includes 16384 universal processors. Also available are 128 specialized cores for ray rendering and 512 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 1034.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2235 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2595 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 550 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 950 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD102-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD102 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 76,300,000.0 million |
| Die Size | 609 mm² |
| Transistor Density | 125,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 512 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 512 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 128 |
| Compute Units (SM/CU) | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2235 MHz |
| Boost Clock | 2595 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16384 KB |
| L2 Cache | 72 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 344 x 77 x 144 mm |
| Power Consumption (TDP) | 550 W |
| Recommended PSU | 950 W |
| Power Connectors | 2x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 330 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 456.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 328.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 85.03 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 85.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 328.6 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 38 090 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 78.54% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.