GALAX RTX 4080 SG (1-Click OC)
Graphics Card GALAX RTX 4080 SG (1-Click OC) — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 4080 SG (1-Click OC)
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
20.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #470
Performance
Synthetic Score
35,266
PassMark
34,441
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 4080 SG (1-Click OC) (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 20.09.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 379 mm² die contains approximately 45.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 9728 universal processors. Also available are 76 specialized cores for ray rendering and 304 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 716.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2205 MHz with dynamic acceleration capability up to 2565 MHz. The TDP level for this model is 320 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2205 MHz |
| Boost Clock | 2565 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 22400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 716.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 336 x 74 x 138 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 360 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 287.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 779.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 49.90 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 49.90 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 779.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 441 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 249 |
| TPU Index Score | 59.74% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.