GALAX RTX 4070 Ti SG White 1-Click OC
Graphics Card GALAX RTX 4070 Ti SG White 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 4070 Ti SG White 1-Click OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
285W
🏆 Top #621
Performance
Synthetic Score
33,870
PassMark
31,567
Efficiency
enthusiast
GALAX RTX 4070 Ti SG White 1-Click OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 03.01.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 7680 universal processors. Also available are 60 specialized cores for ray rendering and 240 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 504.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2310 MHz with dynamic acceleration capability up to 2670 MHz. The TDP level for this model is 285 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7680 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 62 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 331 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 213.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 640.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 41.01 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 41.01 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 640.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 567 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 208 |
| TPU Index Score | 46.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.