GALAX RTX 4070 Metal Master
Graphics Card GALAX RTX 4070 Metal Master — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 4070 Metal Master
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
12.04.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
215W
🏆 Top #2192
Performance
Synthetic Score
25,049
PassMark
26,915
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 4070 Metal Master graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 12.04.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 5888 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 184 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 504.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1920 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2475 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 215 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 315 x 48 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 343 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 455.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 455.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 915 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 168 |
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.