GALAX RTX 3090 Ti HOF OC Lab Limited Edition
Graphics Card GALAX RTX 3090 Ti HOF OC Lab Limited Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3090 Ti HOF OC Lab Limited Edition
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
27.01.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
480W
🏆 Top #964
Performance
Synthetic Score
31,429
PassMark
29,338
Efficiency
enthusiast
GALAX RTX 3090 Ti HOF OC Lab Limited Edition is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 27.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. The core configuration includes 10752 shader units, 84 RT Cores for ray tracing, and 336 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 1034.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1560 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1965 MHz under load. The TDP level for this model is 480 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 850 W.
General Information
| Release Date | 27.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1965 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 343 x 68 x 145 mm |
| Power Consumption (TDP) | 480 W |
| Recommended PSU | 850 W |
| Power Connectors | 2x 16-pin |
| Board Number | PG136 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 220.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 660.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 42.26 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 42.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 660.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 338 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 228 |
| TPU Index Score | 52.07% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.