GALAX RTX 3080 Ti GAMER
Graphics Card GALAX RTX 3080 Ti GAMER — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3080 Ti GAMER
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
31.05.2021
•
12 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1622
Performance
Synthetic Score
26,796
PassMark
26,796
Efficiency
enthusiast
The GALAX RTX 3080 Ti GAMER graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 31.05.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 628 mm² die contains approximately 28.3 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10240 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 80 RT Cores and 320 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 912.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1365 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1665 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 350 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-225-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 912.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 337 x 57 x 135 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 18 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 186.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 532.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 34.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 34.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 532.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 796 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 095 |
| TPU Index Score | 43.38% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.