GALAX RTX 3060 Ti Black General V2 GDDR6X
Graphics Card GALAX RTX 3060 Ti Black General V2 GDDR6X — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3060 Ti Black General V2 GDDR6X
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
19.10.2022
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #3678
Performance
Synthetic Score
20,287
Efficiency
high
The GALAX RTX 3060 Ti Black General V2 GDDR6X graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 19.10.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 392 mm² die contains approximately 17.4 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4864 shader units, 38 RT Cores for ray tracing, and 152 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 608.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1665 MHz. The nominal thermal design power is 225 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.10.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-202-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 57 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 133.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 253.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 253.1 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 27.07% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.