GALAX RTX 3060 GAMER MAX
Graphics Card GALAX RTX 3060 GAMER MAX — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3060 GAMER MAX
Nvidia GeForce 30
•
GA106
•
12.01.2021
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
170W
🏆 Top #4936
Performance
Synthetic Score
16,754
PassMark
16,754
Efficiency
high
GALAX RTX 3060 GAMER MAX is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 12.01.2021. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 276 mm² die contains approximately 12.0 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3584 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 28 RT Cores and 112 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 360.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1320 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1777 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 170 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA106-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA106 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 12,000,000.0 million |
| Die Size | 276 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 112 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 360.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 322 x 53 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 199 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 12.74 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 199 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 754 |
| PassMark (G2D Mark) | 966 |
| TPU Index Score | 20.87% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.