GALAX RTX 3050 EX 6 GB
Graphics Card GALAX RTX 3050 EX 6 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX RTX 3050 EX 6 GB
Nvidia GeForce 30
•
GA107
•
02.02.2024
•
6 GB
•
GDDR6
•
96 bit
•
70W
🏆 Top #6788
Performance
Synthetic Score
10,764
PassMark
10,764
Efficiency
mid-high
GALAX RTX 3050 EX 6 GB is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 02.02.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 8.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2304 universal processors. Also available are 18 specialized cores for ray rendering and 72 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 96 bit bits, and the peak data exchange rate is 168.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1042 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1470 MHz. The nominal thermal design power is 70 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.02.2024 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA107-325-K2-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 72 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 18 |
| Compute Units (SM/CU) | 18 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1042 MHz |
| Boost Clock | 1470 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 168.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2304 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 209 x 42 x 118 mm |
| Power Consumption (TDP) | 70 W |
| Recommended PSU | 250 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 47.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 105.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.77 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 105.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 10 764 |
| PassMark (G2D Mark) | 883 |
| TPU Index Score | 9.59% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.