GALAX GTX 960 EXOC
Graphics Card GALAX GTX 960 EXOC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 960 EXOC
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
22.01.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
120W
🏆 Top #8380
Performance
Synthetic Score
7,286
PassMark
6,135
Efficiency
mid
The GALAX GTX 960 EXOC (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 22.01.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 228 mm². The model's computational arsenal includes 1024 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1203 MHz with dynamic acceleration capability up to 1266 MHz. The nominal thermal design power is 120 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.01.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-300-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1203 MHz |
| Boost Clock | 1266 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG301 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 40.51 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 81.02 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.59 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 81.02 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 135 |
| PassMark (G2D Mark) | 676 |
| TPU Index Score | 6.71% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.