GALAX GTX 950 Black Sniper OC
Graphics Card GALAX GTX 950 Black Sniper OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 950 Black Sniper OC
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
20.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #8892
Performance
Synthetic Score
5,989
PassMark
5,354
Efficiency
mid
GALAX GTX 950 Black Sniper OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Maxwell 2.0 architecture, released on 20.08.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.9 billion transistorsistors transistors on a 228 mm² die. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 105.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1140 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1329 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 90 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1140 MHz |
| Boost Clock | 1329 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 105.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 42.53 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 63.79 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.04 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 63.79 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 354 |
| PassMark (G2D Mark) | 651 |
| TPU Index Score | 5.68% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.