GALAX GTX 1660 White Mini 1-Click OC
Graphics Card GALAX GTX 1660 White Mini 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1660 White Mini 1-Click OC
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
14.03.2019
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6549
Performance
Synthetic Score
11,718
PassMark
11,620
Efficiency
mid-high
GALAX GTX 1660 White Mini 1-Click OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 14.03.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 6.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 284 mm². The core configuration includes 1408 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1530 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1800 MHz under load. The TDP level for this model is 120 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 14.03.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 233 x 39 x 119 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG165 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 86.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 158.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 158.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 11 620 |
| PassMark (G2D Mark) | 776 |
| TPU Index Score | 12.70% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.