GALAX GTX 1650 Ultra General
Graphics Card GALAX GTX 1650 Ultra General — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1650 Ultra General
Nvidia GeForce 16
•
TU106
•
18.06.2020
•
4 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #8261
Performance
Synthetic Score
7,517
Efficiency
mid
The GALAX GTX 1650 Ultra General (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.06.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 445 mm². For graphics processing, 896 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1410 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1590 MHz under load. The TDP level for this model is 90 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 18.06.2020 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU106-125-KAB-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1590 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 230 x 44 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 50.88 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 89.04 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.70 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 89.04 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 8.04% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.