GALAX GTX 1630 LP
Graphics Card GALAX GTX 1630 LP — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1630 LP
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
28.06.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
75W
🏆 Top #9987
Performance
Synthetic Score
4,115
PassMark
4,980
Efficiency
mid
The GALAX GTX 1630 LP (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 28.06.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1740 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1785 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 28.06.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1740 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 166 x 34 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 28.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.12 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.66 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.83 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 57.12 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 980 |
| PassMark (G2D Mark) | 660 |
| TPU Index Score | 5.50% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.