GALAX GTX 1630 General OC
Graphics Card GALAX GTX 1630 General OC — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1630 General OC
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
28.06.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
75W
🏆 Top #9912
Performance
Synthetic Score
4,184
PassMark
4,980
Efficiency
mid
The GALAX GTX 1630 General OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 28.06.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1740 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1815 MHz. The nominal thermal design power is 75 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.06.2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-150-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1740 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 196 x 36 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 29.04 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 58.08 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.72 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.86 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 58.08 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 980 |
| PassMark (G2D Mark) | 660 |
| TPU Index Score | 5.59% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.