GALAX GTX 1080 Ti HOF Watercooled
Graphics Card GALAX GTX 1080 Ti HOF Watercooled — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1080 Ti HOF Watercooled
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3773
Performance
Synthetic Score
19,777
PassMark
18,590
Efficiency
high
The GALAX GTX 1080 Ti HOF Watercooled graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 10.03.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 471 mm². The model's computational arsenal includes 3584 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 11 GB of GDDR5X memory. A 352 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 484.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1569 MHz with dynamic acceleration capability up to 1683 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1569 MHz |
| Boost Clock | 1683 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 303 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 148.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 377 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 188.5 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 12.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 377 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 23.06% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.