GALAX GTX 1080 EXOC V2
Graphics Card GALAX GTX 1080 EXOC V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1080 EXOC V2
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4321
Performance
Synthetic Score
18,029
PassMark
15,612
Efficiency
high
The GALAX GTX 1080 EXOC V2 graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 27.05.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 314 mm² die. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1620 MHz with dynamic acceleration capability up to 1759 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 180 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1620 MHz |
| Boost Clock | 1759 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 296 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 112.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 281.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 140.7 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.01 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 281.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.47% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.