GALAX GTX 1070 KATANA
Graphics Card GALAX GTX 1070 KATANA — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1070 KATANA
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
10.06.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #6034
Performance
Synthetic Score
13,508
PassMark
13,508
Efficiency
mid-high
GALAX GTX 1070 KATANA is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 10.06.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1506 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1683 MHz. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.06.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1683 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 720 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 253 x 16 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG411 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 107.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 202 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 101 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 6.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 202 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 508 |
| PassMark (G2D Mark) | 847 |
| TPU Index Score | 14.45% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.