GALAX GTX 1050 Ti General
Graphics Card GALAX GTX 1050 Ti General — Specifications, Tests & Benchmarks
GALAX GTX 1050 Ti General
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8538
Performance
Synthetic Score
6,704
PassMark
6,357
Efficiency
mid
The GALAX GTX 1050 Ti General (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 25.10.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1354 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1468 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1468 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG210 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 46.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 70.46 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.23 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 70.46 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 6 357 |
| PassMark (G2D Mark) | 655 |
| TPU Index Score | 7.09% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.