Gainward RTX 5090 D Snow OC
Graphics Card Gainward RTX 5090 D Snow OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 5090 D Snow OC
Nvidia GeForce 50
•
GB202
•
30.01.2025
•
32 GB
•
GDDR7
•
512 bit
•
575W
🏆 Top #220
Performance
Synthetic Score
39,383
PassMark
41,406
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 5090 D Snow OC graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 750 mm² die contains approximately 92.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 21760 universal processors. Also available are 170 specialized cores for ray rendering and 680 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 32 GB of GDDR7 memory. A 512 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 1832.96 GB/s. In standard mode, the core operates at 2017 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2437 MHz under load. The TDP level for this model is 575 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 950 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB202-250-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB202 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 92,200,000.0 million |
| Die Size | 750 mm² |
| Transistor Density | 122,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 21760 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 680 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 680 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 170 |
| Compute Units (SM/CU) | 170 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2017 MHz |
| Boost Clock | 2437 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1832.96 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 21760 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 339 x 61 x 151 mm |
| Power Consumption (TDP) | 575 W |
| Recommended PSU | 950 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG145 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 428.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 657.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 106.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 106.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.66 TFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 41 406 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 380 |
| TPU Index Score | 101.25% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.