Gainward RTX 5070 Phoenix-S GS
Graphics Card Gainward RTX 5070 Phoenix-S GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 5070 Phoenix-S GS
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1192
Performance
Synthetic Score
29,475
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 5070 Phoenix-S GS graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 04.03.2025. At the core of the card is a chip created with 4N FinFET lithography. The die houses 31.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 263 mm². For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 192 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR7 modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 672.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2325 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2572 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 332 x 49 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 205.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 493.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.60 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 31.60 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 493.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 45.69% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.