Gainward RTX 5070 Phoenix
Graphics Card Gainward RTX 5070 Phoenix — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 5070 Phoenix
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1320
Performance
Synthetic Score
28,787
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 5070 Phoenix graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 04.03.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 263 mm² die contains approximately 31.1 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 6144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 192 Tensor Cores. The GDDR7 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2325 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2512 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2512 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 332 x 60 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 201 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 482.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 30.87 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 30.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 482.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 44.62% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.