Gainward RTX 4080 SUPER Phoenix GS
Graphics Card Gainward RTX 4080 SUPER Phoenix GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 4080 SUPER Phoenix GS
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #369
Performance
Synthetic Score
37,484
PassMark
34,243
Efficiency
enthusiast
Gainward RTX 4080 SUPER Phoenix GS is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 08.01.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 379 mm² die contains approximately 45.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 10240 universal processors. Also available are 80 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 736.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2610 MHz. The TDP level for this model is 320 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 23000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 736.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 329 x 64 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 355 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 292.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 835.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 53.45 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 53.45 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 835.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 243 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 277 |
| TPU Index Score | 60.22% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.