Gainward RTX 4080 Glare SOC Rev. 2
Graphics Card Gainward RTX 4080 Glare SOC Rev. 2 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 4080 Glare SOC Rev. 2
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
20.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #443
Performance
Synthetic Score
36,091
PassMark
34,441
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 4080 Glare SOC Rev. 2 graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 20.09.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 45.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 379 mm². The core configuration includes 9728 shader units, 76 RT Cores for ray tracing, and 304 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 716.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 2205 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2625 MHz. The nominal thermal design power is 320 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2205 MHz |
| Boost Clock | 2625 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 22400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 716.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 310 x 61 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 360 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 294 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 798 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 51.07 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 51.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 798 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 441 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 249 |
| TPU Index Score | 61.13% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.