Gainward RTX 4070 SUPER Panther OC
Graphics Card Gainward RTX 4070 SUPER Panther OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 4070 SUPER Panther OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
08.01.2024
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #956
Performance
Synthetic Score
31,582
PassMark
29,967
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 4070 SUPER Panther OC (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The model's computational arsenal includes 7168 universal processors. Also available are 56 specialized cores for ray rendering and 224 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 504.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1980 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2640 MHz under load. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7168 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 224 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 329 x 64 x 128 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 335 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 211.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 591.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 37.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 591.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 967 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 193 |
| TPU Index Score | 44.79% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.