Gainward RTX 4060 Ti Chaser EX3
Graphics Card Gainward RTX 4060 Ti Chaser EX3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 4060 Ti Chaser EX3
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2701
Performance
Synthetic Score
23,086
Efficiency
high
The Gainward RTX 4060 Ti Chaser EX3 graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 18.05.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 22.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 188 mm². The model's computational arsenal includes 4352 universal processors. Also available are 34 specialized cores for ray rendering and 136 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2580 MHz under load. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2580 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 278 x 40 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 123.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 350.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.46 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.46 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 350.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 31.21% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.