Gainward RTX 4060 Ti Chaser
Graphics Card Gainward RTX 4060 Ti Chaser — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 4060 Ti Chaser
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2794
Performance
Synthetic Score
22,817
Efficiency
high
The Gainward RTX 4060 Ti Chaser (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 188 mm² die contains approximately 22.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 4352 universal processors. Also available are 34 specialized cores for ray rendering and 136 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2550 MHz under load. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 206 x 41 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 122.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 346.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.20 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 346.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 30.85% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.