Gainward RTX 3090 Ti Phantom
Graphics Card Gainward RTX 3090 Ti Phantom — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 3090 Ti Phantom
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
27.01.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
450W
🏆 Top #1134
Performance
Synthetic Score
29,750
PassMark
29,338
Efficiency
enthusiast
The Gainward RTX 3090 Ti Phantom (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. The core configuration includes 10752 shader units, 84 RT Cores for ray tracing, and 336 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 1034.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1560 MHz with dynamic acceleration capability up to 1860 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 450 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 850 W.
General Information
| Release Date | 27.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 314 x 61 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 450 W |
| Recommended PSU | 850 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG136 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 208.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 625 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 40.00 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 40.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 625 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 338 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 228 |
| TPU Index Score | 49.29% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.