Gainward RTX 3080 Ti Glare
Graphics Card Gainward RTX 3080 Ti Glare — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 3080 Ti Glare
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
31.05.2021
•
12 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
350W
🏆 Top #1619
Performance
Synthetic Score
26,796
PassMark
26,796
Efficiency
enthusiast
Gainward RTX 3080 Ti Glare is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. The model's computational arsenal includes 10240 universal processors. Also available are 80 specialized cores for ray rendering and 320 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 912.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1365 MHz with dynamic acceleration capability up to 1665 MHz. The TDP level for this model is 350 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-225-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 912.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 285 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 350 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 18 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 186.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 532.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 34.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 34.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 532.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 796 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 095 |
| TPU Index Score | 43.38% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.