Gainward RTX 3070 Ti Glare OC
Graphics Card Gainward RTX 3070 Ti Glare OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 3070 Ti Glare OC
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
31.05.2021
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
310W
🏆 Top #1549
Performance
Synthetic Score
27,195
PassMark
23,276
Efficiency
high
The Gainward RTX 3070 Ti Glare OC (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The core configuration includes 6144 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 192 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 608.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1575 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1830 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 310 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1575 MHz |
| Boost Clock | 1830 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 310 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG143 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 175.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 351.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.49 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.49 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 351.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 23 276 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 061 |
| TPU Index Score | 34.24% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.