Gainward RTX 3070 Blue Star OC
Graphics Card Gainward RTX 3070 Blue Star OC — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 3070 Blue Star OC
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #2138
Performance
Synthetic Score
25,154
PassMark
22,139
Efficiency
high
The Gainward RTX 3070 Blue Star OC graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1755 MHz. The TDP level for this model is 220 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 330 x 52 x 136 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 168.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 322.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.67 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 20.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 322.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 31.47% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.