Gainward RTX 2080 Phantom
Graphics Card Gainward RTX 2080 Phantom — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 2080 Phantom
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4028
Performance
Synthetic Score
18,956
PassMark
18,629
Efficiency
high
The Gainward RTX 2080 Phantom graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 20.09.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. The core configuration includes 2944 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 368 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1515 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1740 MHz. The TDP level for this model is 215 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1740 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 292 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 111.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 320.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.49 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 320.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 23.98% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.