Gainward RTX 2060 SUPER Phoenix GS
Graphics Card Gainward RTX 2060 SUPER Phoenix GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward RTX 2060 SUPER Phoenix GS
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5177
Performance
Synthetic Score
16,150
PassMark
16,490
Efficiency
high
The Gainward RTX 2060 SUPER Phoenix GS (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 09.07.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 10.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 445 mm². For graphics processing, 2176 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 34 RT Cores and 272 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1470 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1710 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 175 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2176 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2176 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 235 x 35 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 65 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 109.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 232.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.88 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.44 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 232.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 490 |
| PassMark (G2D Mark) | 857 |
| TPU Index Score | 18.61% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.