Gainward Rampage700 GS
Graphics Card Gainward Rampage700 GS — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward Rampage700 GS
Radeon HD 4800
•
R700
•
12.08.2008
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
286W
🏆 Top #11933
Performance
Synthetic Score
1,309
PassMark
1,309
Efficiency
low
The Gainward Rampage700 GS graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 12.08.2008. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 256 mm² die contains approximately 1.0 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 800 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 115.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 750 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 286 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 12.08.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 4800 |
| GPU Variant | R700 XT (215-0669045) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | R700 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 956,000.0 million |
| Die Size | 256 mm² |
| Transistor Density | 3,700,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 750 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 286 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-B50937-00 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 30 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 200 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 240 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 309 |
| PassMark (G2D Mark) | 565 |
| TPU Index Score | 3.93% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.