Gainward GTX 970 Guan Yu
Graphics Card Gainward GTX 970 Guan Yu — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 970 Guan Yu
Nvidia GeForce 900
•
GM204
•
19.09.2014
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
148W
🏆 Top #6812
Performance
Synthetic Score
10,668
PassMark
9,637
Efficiency
mid-high
The Gainward GTX 970 Guan Yu (Maxwell 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 19.09.2014. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.2 billion transistorsistors transistors on a 398 mm² die. The model's computational arsenal includes 1664 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1152 MHz with dynamic acceleration capability up to 1304 MHz. The nominal thermal design power is 148 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM204-200-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM204 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 5,200,000.0 million |
| Die Size | 398 mm² |
| Transistor Density | 13,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1664 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 104 |
| Render Output Units (ROP) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1152 MHz |
| Boost Clock | 1304 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 148 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG401 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 73.02 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 135.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 135.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 637 |
| PassMark (G2D Mark) | 763 |
| TPU Index Score | 10.91% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.