Gainward GTX 950
Graphics Card Gainward GTX 950 — Specifications, Tests & Benchmarks
Gainward GTX 950
Nvidia GeForce 900
•
GM206
•
20.08.2015
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
90W
🏆 Top #9245
Performance
Synthetic Score
5,354
PassMark
5,354
Efficiency
mid
The Gainward GTX 950 graphics adapter is based on the advanced Maxwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 20.08.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 228 mm² die contains approximately 2.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 105.80 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1024 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1188 MHz under load. The TDP level for this model is 90 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 20.08.2015 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM206-250-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM206 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,940,000.0 million |
| Die Size | 228 mm² |
| Transistor Density | 12,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1024 MHz |
| Boost Clock | 1188 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1653 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 105.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 90 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 38.02 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 57.02 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.83 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 57.02 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 354 |
| PassMark (G2D Mark) | 651 |
| TPU Index Score | 5.08% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.